AGIM GASHI - DRENICA
  
MERGIMTARI


S'e kan thënë të mençurit kot
guti i rëndë peshon n'vend t'vet,
mergimtari bukën e hanë me lotë
e një fjalë t'ëmbël kush s'ia flet.

Me qantë n'krah rrugët matë
metropoleve "plotë" demokraci,
barkun plotë-shpirtin thatë
më mallë n'zemër për vend të ti'.

Më dëshirë niset për atdhe
mallin për te qe ta shuaj,
por prehje s'gjën as atje
tash dhe atje i thonë-I HUAJ

 

 

AI THËRRET...

 

Mbi supet e tija  shtalbake

hallet ma të rënda se trupi,

rrethuar me pasanik

qe s’e din c’ka eshte turpi.

 

Kalon para politikanve

para njerëzve t’biznesit

me fytyrën ma te zezë

se ngjyra e Mercedesit.

 

A keni nevojë për karrocë

a doni shkrepsa,cigare,

në këtë botë injoranesh

përpelitet për idare !

 

Thërret ,thërrët e thërret

mëkot -  s’ka përgjegjje

- zëri i  ti s’dëgjohet me vesh

po me zemër e ndergjegjje !

 

12.06.2016 , Francë

 

 

ASKUSH S'I KA KREJT...!

 

Dike s'e nxenë dielli

- dike e sosë,

dikush ka bari

por nuk ka kos!

 

Dikush ka para

por nuk ka mend,

te menqurit pa para

- fjala s'i zë vend!

 

Dikush ka mjaftê

kërkon prapë pasuri,

disa kënaqën me pak

- veq t'mos ken uri!

 

Dikujt në një vend

kurrë s'i pret këmesa,

- tê gjithë kanë ëndërra

dhe jetojnë më shpresa!

 

Mungesat nder njerëz

janë sipas rangut,

vështirë te gjendet dikush

që s'ka diçka mangut!

 

Të gjitha i ka

vetem  një njeri,

ai që e ka zemrën

 - plotë DASHURI!!!

KUR FLASIN GURËT
(Demonstratave të '81)
Kush nuk beson që gurët flasin
- kush nuk e din
urdhëroni në Prishtinë.
Atje guri flet
për truallin e vet.
Kush është guri
kush ka më shumê se ai fortësi
- pos fjalë e tij.
Kur flasin gurët
- dridhên murët
se ata s'din t'flasin mê bishtë
gjuha e tyre është
G u r ë r i s h t...
TEMPUJT TANË... 
Disa kanë lëshuar mjekrra
përbehen në Medinë ,
disa nanë e babë
Vatikanin e di'në.
Lereni tempujt e huaj
- se u bet gaz ,
Vatikan e Medinë
Janë Kruaj e Prekaz...
FLAMUR E FAZLI - JANË NJË

 

(Mësuesit,poetit e patriotit

- Fazli Greiçevcit) 

 

Me F-nisët emri yt

 Fazli - o vëlla,

 Flamur e Fazli

 kush s'mujti me i nda. 

 

 I pengonte shkolla jote

 UDB-eja ta beri më gisht,

 i duheshin shqiptarët analfabet

 - ti quante njerëz me bisht. 

 

Te rrahen e te torturun

Ti folët veç këto fjalë,

"Ju jetën mund t'ma merrni

- dashuria për flamurin mbetët e gjallë". 

 

Andaj ,ti je mes nesh

sa herë valon flamuri i Skenderbeut,

O mësues e poet -burr i Shqiptarisë

- krenaria e atdheut . 

 

E skalitur do të ngelë

shkronja F nder ne prore,

në zemer të çdo shqiptari

- FLAMUR,FAZLI ,FITOR!  

 

 

GJASHTË LISAT E LIKOSHANIT

 
Simbol n'zemer të Dardanit

- gjashtë lisat e Likoshanit.

 

Këta gjashtë lisa 

gjithmonë i rrahu era,

kaluan shumë dimra

panë shumë pak pranvera.

 

Te këta gjashtë lisa

forcë mori Azemi,

te këta gjashtë lisa

pushkën shkrepi Ademi.

 

Këta gjashtë lisa

askush s'mund 'i ndau,

as turku,as greku

- e as shkau .

 

Këta gjashtë lisa janë

- atdheu në gjashtë pjesë,

kanë te njejtat rrënjë

plisin e bardhë maje kresë.

 

Njeri është Kosova

tjetri - Shqipëria,

njeri Lugina e Preshevës

- tjetri Camëria.

 

Njerit për Plavë e Guci

çdo ditë i shtohet rrita

i gjashti nder ta

është vet Ilirida.

 

- Këta gjashtë lisa

s'e fshehin krenarinë,

sepse kanë një trung

SH Q I P T A R I N Ë...

 

Gjashtë lisa n'zemer t'Ballkanit

- gjashtë Lisat e Likoshanit.

 

 07.02.2012  Francë

 

 

 NËNTORI MUAJ I SHQIPTARISË

 

Sa herë vjen nëntori 

- nëpër trojët tona,

ngjallën herojtë

ngjallët Marigona!

 

Sa herë vjen nëntori

Gjergji behet i gjallë,

del në kala t'Krujës

më helmetë e pallë.

 

Sa herë vjen nëntori

Ismail Qemaili del n'Vlorë

bashkë me Isë Boletinin

- me flamur në dorë.

 

Sa herë vjen nëntori

Ngjallët Ademi n'Drenicë

Azemi me dadën Shotë

Ahmet Delija me sakicë.

 

- Nëntori është muaj i Lirisë

Nëntori muaji i shenjtë i shqiptarisë!

 

 

 

NDEZNI ZJARRET...

 (Natës se zjarreve në Prekaz)

 

Sonte zjarrët ndezni gjithandej

ju që gjak shqiptari keni nder dej.

 

Se ketë ditë u ndezë jarri i Lirisë

Në Drenicë - në zemër t'Arberisë

- Në Prekazin e Emin Latit

në Prekazin e Ahmet Delisë.

 

Jasharajt u ben flakadan

që ndezën zjarrët e lirisë për vatan,

E ndezën Ademi , Hamza dhe Bac Shabani

se po poshtrohej kombi - po shkelej vatani.

 

Nga zjarri që u ndezë n'Prekaz

- trimat e morën nga një gacë,

dhe ndezën zjarrët e Lirisë

në te gjitha anët e Dardanisë.

 

Sonte festë ka Shqiptaria

nga Tivari deri të Cameria,

- andaj ndezni zjarrët 

se nga ai zjarr erdhi Liria.

 

Sonte është Nata e Madhe

sonte festë kan dhe varrët

- ndezni...ndezni zjarrët!

 

 

CKA PO THOTË IBRI PLAK

 

Një natë t'errët shkova te lumi

Ibrin plakë s'e zinte gjumi,

Bisedonte me Bistricën

si na e ndanë kshtu Mitrovicën.

 

 Me ka lodhë kufini mbi urë

se kufi ketu s'ka pas ktu kurrë,

larg ndihej gjama e plakut

keq m'ka met Kroi i Vitakut.

 

Ne veri sa ashtë nata 

shkiet qesi barrikada,

a ka bane nana naj djalë

turrin shkive me jav ndalë.

 

Vëlla i dashur thotë Bistrica

kurr nuk ndahet Mitrovica,

Mos ki gajle more vella

Isa nipat gjallë i ka.

 

Nuk e lan kufi urën

n'dore te shkaut s'ia lanë kullën

se nipat e Kadri Bistricë

s'e durojnë t'bijtë e kapicës.

 

Po mundohem ne rrugë paqësore

me u marr vesh me ketë farë mizore,

si po shihet kjo shtirgë e vjetër

veç forcës nuk njeh gjuhë tjetër.

 

Te lumtë goja mori motër

kush s'na i ndreq punët n'votër,

Veç t'bashkuar gjithe si nje

do t'i bashkojmë jug e veri.

 

Kështu tha Ibri plak

Mitrovicën e mbrojmë me gjak...

 

 

BILBILIT TË KOSOVËS

 (Nexhmije Pagarushës)

 

Zëri ytë i ëmbel

çmendi zogjet e malit,

zëri yt e qoj Rexhën

- nga grazhdi i kalit.

 

Zëri ytë i embel

zemrat na i qon peshë,

kur kendon "mora testin"

kur këndon për bareshë.

 

Që sa po mendojë

e s'mund t'i bie n'fije,

te te thërras Ty bilbil

apo bilbilat - Nexhmije!

 

 25.05.2010,Francë

 

 

 TAKIMI QË MA SHOU ETJËN

         (Me mikun Ismet Tahiraj)

 

U takuam në kafiterinë

përball sheshit " Adem Jashari",

flisnim e flisnim pa ndërprerë

dhe nuk ngopeshim prej malli'.

 

Mallengjyeshëm te shikoja ty

qe si mua t'kishte ra borë mbi flokë,

- mu kujtua takimi i ynë i parë

kur u bem miqë kur u bëmë shokë.

 

Ishte kohë e ligë

kohë e pushtimit-diktaturës,

kur ne formuam grupin letrar

në qytet -në shtëpinë e kulturës.

 

Me vargjet qe shkruanim aso kohe

mes miqesh po krijonim ura,

u njohem me miku Halil Xani

Me mikun e ndjerë - Feriz Nura.

 

Nostalgji kisha shume

si me miqët në çdo takim,

kur ma dhurove librin Tuaj

me poezi me te reja "Tundim".

 

Unë librin tim "Fjalë me rrënjë"

me shpirt ta lëshova në dorë,

të dy zemrat tona vëllazërisht

rrahjet shpejtuan në krahëror.

 

Pijet e ftofta që porositëm

me kot etjën nuk ma tretën,

por etjën  ma shou ky takim

qe s'do te harrojë tërë jetën.

 

Gusht 2011,Skënderaj

 

ORËT - MINUTA...

(Më rastin e takimit më

mikun Ramadan Xhinovci)

 

Gjysmë ore isha larg

nga qyteti Grenzach

e gjatë m'u duk rruga

për me ardhë më t'pa.

 

Edhe pse me vargje

u njohem n'Facebook,

si t'ishim miq t'vetër

- ashtu mua m'u duk.

 

Te etshem ishim për bisedë

për vargun - poezinë,

për jetën në mergim

për hallet për shqiptarinë.

 

U ndamë më urimet:

shumë suksese e fat,

më dëshirë qe herën tjetër

të jemi bashkë më gjatë.

 

Orët sa qendruam bashkë

 m’u dukën shumë t’shkurta ,

 ato s’ishin orë,po ishin minuta

 

 

TAKIM I SHKURTËR

 (Gjatë takimit me poetin e ri Albin Mehmeti)

 

 U takova me Albinin shume shkurt

 me ketë djal te mënqur dhe te urtë.

 

Folem për shkrime - poezi

me ketë poet të brezit te ri.

 

Unë i uritur për bisedë - ai fjalëpak

po entuziazmi dhe vullneti i vlonte ne gjak.

 

U ndava i kënaqur  me Albinin e profesorit Naim

- se  tek ai e pash shpirtin e profesorit tim.

 

 

 TI JE...
(Shkreimtarit Riza Greiçevci)

Ti je,
Frymëzim për luftëtarin
- Vdekje për trathtarin.

Ti je,
Shqipja e flamurit
fjala e dhenë e burrit.

Ti je,
Bir i Drenicës
pushka e Azem Galicës.

Ti je,
Zemra e shqiptarit
shpirti i Adem Jasharit.

Ti je,
Gjaku i Fazlisë 
poet i luftës-poet i lirisë.

 

 

MIKES

 

Nuk e di se si me vjen
para sysh shpesh moj Mike,
ti me kronin nën lajthi 

- ne një kohë idilike.

 

Më dëshirë e merrja rrugën
për tek kroi nën lajthi,

zemra ime se si rrihte
sytë e mit tek t'shihnin ty

Netët e gjata te pagjumë
mendjën e kisha gjithmon n'krua,
si nuk gjeta një herë forcë
te të them sa shumë të dua.

 

Njëqind herë te mallkoj ty
njëmijë herë mallkoj vetën,
Për çdo ditë ishim n'krua
si s'e shuam një herë etjen...!

 

 

MALL
 
S’e di pse sonte
N’shpirt kam kaq mall
Perjashtë i ftoht akull
Brenda digjëm zjarr.
 
Para Kullës t’Ajfelit
Kujtimet me marrin për dore
Me kthejnë ne atdhe
Ne tokën arbërore.
 
Me qojne në vendlindje
Me kthejnë ne femijëri
Ne kohën e skamjës
- Por , plot dashuri.

Me shetisin maleve
Majeve te shpatit,
Sikur dikur zbathur
Rrugëve te fshatit .

Me shetisin dhiareve
Krojeve me uji bilur
Fushave t’vendlindjes
Tek vrapoja dikur.

Ah,te kish mundësi
Sonte , Kullën e Ajfelit
Do e kisha ndërruar
Me një lis t‘zabelit?!!!

 

 

 KUSH ËSHTË ELONA...

Unë quhem Elona
jam pesë vjeçare,
e lindur në Francë
por jam shqiptare.

Unë kam pak vjetë
por jam rritur si pip ,
i flas mirë tre gjuhë
Frangjish, gjermanish-shqip.

Po vijë para jush
dhe jam shumë krenare,
qe para shtëpisë në Francë
dalë në veshje kombetare!

P.S. Kjo voglushe (është mbesa ime) qe ja dha edhe
emrin përmbledhjës sime te parë me vjersha për femije.
 


ERDHËN HIJENAT...
(Rrënimit të lapdarit
të UCPMB-së në Preshevë)

Edhe një herë
hijenat erdhën,
jargë e ulurim
mbi shqiptarë derdhën.

Hienat e sojt
shkja - kaurr,
mllefin e vet derdhën
mbi lapidarin-gur.

Erdhën hijenat
si vampir-lugat,
herët tek ndahej
dita më natë.

Dhe shpejt ikën
në mes të zabelit,
se ato i frigohen
këngës së gjelit.

Erdhën hijenat
- si hajdut,
me vete morën lapidarin
ata harbut.

Kotë e hjeken lapidarin
që ishte një gur,
po emrat e heronjve
s'na i marrin kurr.

O kot e keni
ju oj hijena,
se emrat e tyre
(të skalitur)
në zemra i kena. 

 

 FJALA

Fjala nga gjuha rrëshqet
mjer ai që s'e kalon
nëpër zemer te vet.

Kur del nga goja
nuk kthehet pas,
qoftë e idhet
apo plot gas.

Kur fjala peshohet
dhe del me rend,
fjala zë vend.

Ka fjalë te kota 
qe sapo u hapët dera,
i merr me vete era.

Fjala - zemrën lendon
fjala - zëmrat sheron!

 

 PAMJE DIMERI

Natyra ka veshur
fustanin e bardhë,
drunjët jan stolisur
me kostumin kristal.

Stalagtitet zgjatën
- nën qatia ,
fëmijêt rrëshqasin
më saja e skija.

Dhe pse është ftoht
dhe nuk bën nxehtë,
- dimeri e ka
bukurinë e vet .
 KULLA - KALA
Kulla e JASHARAJVE
me themele prej guri,
mbi ty gjithmonë valoi
- kuq e zi FLAMURI.

Kulla e JASHARAVE
simbol i qendresës,
kulla e JASHARAVE
simbol i shpresës.

Kullë e JASHARAJVE
lumë qe t'ka vatani,
në ty u përkunden
Ademi,Hamza e Shabani.

Kullë e JASHARAJVE
lumë Shqiptaria qe t'ka,
dje ishe Kullë
- sot je KALA.
TAKIMI NA NGELI PENG...


(
Njė poet ,njė mik i mirė - na iku
humanisti,atdhetari - Adem Gjurgjeviku.)

Pse ike o vëlla i dashur
pa na thënë lamtumirë,
- ti shkove të Djellëza
në do ta kemi vështirë.

Kush do t'na fletas ëmël
më fjalët - sheqer,
mungesen tende o vëlla
do ta ndjejmë çdo herë.

Pikëllimin qe t'solli jeta
e mbajte për vete n'brendi,
për miqët rrezatove veç gëzim
gjithmon na fale veç dashuri.

Një plagë ma hape n'zemer
- në shpirt me le një brengë,
- pse ike o vëlla i dashur
- takimin na ngeli peng.

 
MBESA IME DIONA

Duket porsi kukullë
por është e vërtetë,
kuptohemi mes veti
-edhe pse nuk fletë.

Eja i them të gjyshi
ajo tërhiqet zvarr,
duke shkuar barkas
- sikur t'jet ushtar.

Gëzohet tek e përgdheli
- sikur një drenushë
kur e puthi ëmbël
- në faqe e gushë.

Diona e vogël
i ka veç nëntë muaj,
mesi pres t'merr kembët
që me të te luaj.

Por s'do ta kem lehtë
as unë e as Diona,
për dashurinë tonë
po gjelozon *Elona!
AGIM GASHI - DRENICA
  
MERGIMTARI


S'e kan thënë të mençurit kot
guti i rëndë peshon n'vend t'vet,
mergimtari bukën e hanë me lotë
e një fjalë t'ëmbël kush s'ia flet.

Me qantë n'krah rrugët matë
metropoleve "plotë" demokraci,
barkun plotë-shpirtin thatë
më mallë n'zemër për vend të ti'.

Më dëshirë niset për atdhe
mallin për te qe ta shuaj,
por prehje s'gjën as atje
tash dhe atje i thonë-I HUAJ

 

 

AI THËRRET...

 

Mbi supet e tija  shtalbake

hallet ma të rënda se trupi,

rrethuar me pasanik

qe s’e din c’ka eshte turpi.

 

Kalon para politikanve

para njerëzve t’biznesit

me fytyrën ma te zezë

se ngjyra e Mercedesit.

 

A keni nevojë për karrocë

a doni shkrepsa,cigare,

në këtë botë injoranesh

përpelitet për idare !

 

Thërret ,thërrët e thërret

mëkot -  s’ka përgjegjje

- zëri i  ti s’dëgjohet me vesh

po me zemër e ndergjegjje !

 

12.06.2016 , Francë

 

 

ASKUSH S'I KA KREJT...!

 

Dike s'e nxenë dielli

- dike e sosë,

dikush ka bari

por nuk ka kos!

 

Dikush ka para

por nuk ka mend,

te menqurit pa para

- fjala s'i zë vend!

 

Dikush ka mjaftê

kërkon prapë pasuri,

disa kënaqën me pak

- veq t'mos ken uri!

 

Dikujt në një vend

kurrë s'i pret këmesa,

- tê gjithë kanë ëndërra

dhe jetojnë më shpresa!

 

Mungesat nder njerëz

janë sipas rangut,

vështirë te gjendet dikush

që s'ka diçka mangut!

 

Të gjitha i ka

vetem  një njeri,

ai që e ka zemrën

 - plotë DASHURI!!!

KUR FLASIN GURËT
(Demonstratave të '81)
Kush nuk beson që gurët flasin
- kush nuk e din
urdhëroni në Prishtinë.
Atje guri flet
për truallin e vet.
Kush është guri
kush ka më shumê se ai fortësi
- pos fjalë e tij.
Kur flasin gurët
- dridhên murët
se ata s'din t'flasin mê bishtë
gjuha e tyre është
G u r ë r i s h t...
TEMPUJT TANË... 
Disa kanë lëshuar mjekrra
përbehen në Medinë ,
disa nanë e babë
Vatikanin e di'në.
Lereni tempujt e huaj
- se u bet gaz ,
Vatikan e Medinë
Janë Kruaj e Prekaz...
FLAMUR E FAZLI - JANË NJË

 

(Mësuesit,poetit e patriotit

- Fazli Greiçevcit) 

 

Me F-nisët emri yt

 Fazli - o vëlla,

 Flamur e Fazli

 kush s'mujti me i nda. 

 

 I pengonte shkolla jote

 UDB-eja ta beri më gisht,

 i duheshin shqiptarët analfabet

 - ti quante njerëz me bisht. 

 

Te rrahen e te torturun

Ti folët veç këto fjalë,

"Ju jetën mund t'ma merrni

- dashuria për flamurin mbetët e gjallë". 

 

Andaj ,ti je mes nesh

sa herë valon flamuri i Skenderbeut,

O mësues e poet -burr i Shqiptarisë

- krenaria e atdheut . 

 

E skalitur do të ngelë

shkronja F nder ne prore,

në zemer të çdo shqiptari

- FLAMUR,FAZLI ,FITOR!  

 

 

GJASHTË LISAT E LIKOSHANIT

 
Simbol n'zemer të Dardanit

- gjashtë lisat e Likoshanit.

 

Këta gjashtë lisa 

gjithmonë i rrahu era,

kaluan shumë dimra

panë shumë pak pranvera.

 

Te këta gjashtë lisa

forcë mori Azemi,

te këta gjashtë lisa

pushkën shkrepi Ademi.

 

Këta gjashtë lisa

askush s'mund 'i ndau,

as turku,as greku

- e as shkau .

 

Këta gjashtë lisa janë

- atdheu në gjashtë pjesë,

kanë te njejtat rrënjë

plisin e bardhë maje kresë.

 

Njeri është Kosova

tjetri - Shqipëria,

njeri Lugina e Preshevës

- tjetri Camëria.

 

Njerit për Plavë e Guci

çdo ditë i shtohet rrita

i gjashti nder ta

është vet Ilirida.

 

- Këta gjashtë lisa

s'e fshehin krenarinë,

sepse kanë një trung

SH Q I P T A R I N Ë...

 

Gjashtë lisa n'zemer t'Ballkanit

- gjashtë Lisat e Likoshanit.

 

 07.02.2012  Francë

 

 

 NËNTORI MUAJ I SHQIPTARISË

 

Sa herë vjen nëntori 

- nëpër trojët tona,

ngjallën herojtë

ngjallët Marigona!

 

Sa herë vjen nëntori

Gjergji behet i gjallë,

del në kala t'Krujës

më helmetë e pallë.

 

Sa herë vjen nëntori

Ismail Qemaili del n'Vlorë

bashkë me Isë Boletinin

- me flamur në dorë.

 

Sa herë vjen nëntori

Ngjallët Ademi n'Drenicë

Azemi me dadën Shotë

Ahmet Delija me sakicë.

 

- Nëntori është muaj i Lirisë

Nëntori muaji i shenjtë i shqiptarisë!

 

 

 

NDEZNI ZJARRET...

 (Natës se zjarreve në Prekaz)

 

Sonte zjarrët ndezni gjithandej

ju që gjak shqiptari keni nder dej.

 

Se ketë ditë u ndezë jarri i Lirisë

Në Drenicë - në zemër t'Arberisë

- Në Prekazin e Emin Latit

në Prekazin e Ahmet Delisë.

 

Jasharajt u ben flakadan

që ndezën zjarrët e lirisë për vatan,

E ndezën Ademi , Hamza dhe Bac Shabani

se po poshtrohej kombi - po shkelej vatani.

 

Nga zjarri që u ndezë n'Prekaz

- trimat e morën nga një gacë,

dhe ndezën zjarrët e Lirisë

në te gjitha anët e Dardanisë.

 

Sonte festë ka Shqiptaria

nga Tivari deri të Cameria,

- andaj ndezni zjarrët 

se nga ai zjarr erdhi Liria.

 

Sonte është Nata e Madhe

sonte festë kan dhe varrët

- ndezni...ndezni zjarrët!

 

 

CKA PO THOTË IBRI PLAK

 

Një natë t'errët shkova te lumi

Ibrin plakë s'e zinte gjumi,

Bisedonte me Bistricën

si na e ndanë kshtu Mitrovicën.

 

 Me ka lodhë kufini mbi urë

se kufi ketu s'ka pas ktu kurrë,

larg ndihej gjama e plakut

keq m'ka met Kroi i Vitakut.

 

Ne veri sa ashtë nata 

shkiet qesi barrikada,

a ka bane nana naj djalë

turrin shkive me jav ndalë.

 

Vëlla i dashur thotë Bistrica

kurr nuk ndahet Mitrovica,

Mos ki gajle more vella

Isa nipat gjallë i ka.

 

Nuk e lan kufi urën

n'dore te shkaut s'ia lanë kullën

se nipat e Kadri Bistricë

s'e durojnë t'bijtë e kapicës.

 

Po mundohem ne rrugë paqësore

me u marr vesh me ketë farë mizore,

si po shihet kjo shtirgë e vjetër

veç forcës nuk njeh gjuhë tjetër.

 

Te lumtë goja mori motër

kush s'na i ndreq punët n'votër,

Veç t'bashkuar gjithe si nje

do t'i bashkojmë jug e veri.

 

Kështu tha Ibri plak

Mitrovicën e mbrojmë me gjak...

 

 

BILBILIT TË KOSOVËS

 (Nexhmije Pagarushës)

 

Zëri ytë i ëmbel

çmendi zogjet e malit,

zëri yt e qoj Rexhën

- nga grazhdi i kalit.

 

Zëri ytë i embel

zemrat na i qon peshë,

kur kendon "mora testin"

kur këndon për bareshë.

 

Që sa po mendojë

e s'mund t'i bie n'fije,

te te thërras Ty bilbil

apo bilbilat - Nexhmije!

 

 25.05.2010,Francë

 

 

 TAKIMI QË MA SHOU ETJËN

         (Me mikun Ismet Tahiraj)

 

U takuam në kafiterinë

përball sheshit " Adem Jashari",

flisnim e flisnim pa ndërprerë

dhe nuk ngopeshim prej malli'.

 

Mallengjyeshëm te shikoja ty

qe si mua t'kishte ra borë mbi flokë,

- mu kujtua takimi i ynë i parë

kur u bem miqë kur u bëmë shokë.

 

Ishte kohë e ligë

kohë e pushtimit-diktaturës,

kur ne formuam grupin letrar

në qytet -në shtëpinë e kulturës.

 

Me vargjet qe shkruanim aso kohe

mes miqesh po krijonim ura,

u njohem me miku Halil Xani

Me mikun e ndjerë - Feriz Nura.

 

Nostalgji kisha shume

si me miqët në çdo takim,

kur ma dhurove librin Tuaj

me poezi me te reja "Tundim".

 

Unë librin tim "Fjalë me rrënjë"

me shpirt ta lëshova në dorë,

të dy zemrat tona vëllazërisht

rrahjet shpejtuan në krahëror.

 

Pijet e ftofta që porositëm

me kot etjën nuk ma tretën,

por etjën  ma shou ky takim

qe s'do te harrojë tërë jetën.

 

Gusht 2011,Skënderaj

 

ORËT - MINUTA...

(Më rastin e takimit më

mikun Ramadan Xhinovci)

 

Gjysmë ore isha larg

nga qyteti Grenzach

e gjatë m'u duk rruga

për me ardhë më t'pa.

 

Edhe pse me vargje

u njohem n'Facebook,

si t'ishim miq t'vetër

- ashtu mua m'u duk.

 

Te etshem ishim për bisedë

për vargun - poezinë,

për jetën në mergim

për hallet për shqiptarinë.

 

U ndamë më urimet:

shumë suksese e fat,

më dëshirë qe herën tjetër

të jemi bashkë më gjatë.

 

Orët sa qendruam bashkë

 m’u dukën shumë t’shkurta ,

 ato s’ishin orë,po ishin minuta

 

 

TAKIM I SHKURTËR

 (Gjatë takimit me poetin e ri Albin Mehmeti)

 

 U takova me Albinin shume shkurt

 me ketë djal te mënqur dhe te urtë.

 

Folem për shkrime - poezi

me ketë poet të brezit te ri.

 

Unë i uritur për bisedë - ai fjalëpak

po entuziazmi dhe vullneti i vlonte ne gjak.

 

U ndava i kënaqur  me Albinin e profesorit Naim

- se  tek ai e pash shpirtin e profesorit tim.

 

 

 TI JE...
(Shkreimtarit Riza Greiçevci)

Ti je,
Frymëzim për luftëtarin
- Vdekje për trathtarin.

Ti je,
Shqipja e flamurit
fjala e dhenë e burrit.

Ti je,
Bir i Drenicës
pushka e Azem Galicës.

Ti je,
Zemra e shqiptarit
shpirti i Adem Jasharit.

Ti je,
Gjaku i Fazlisë 
poet i luftës-poet i lirisë.

 

 

MIKES

 

Nuk e di se si me vjen
para sysh shpesh moj Mike,
ti me kronin nën lajthi 

- ne një kohë idilike.

 

Më dëshirë e merrja rrugën
për tek kroi nën lajthi,

zemra ime se si rrihte
sytë e mit tek t'shihnin ty

Netët e gjata te pagjumë
mendjën e kisha gjithmon n'krua,
si nuk gjeta një herë forcë
te të them sa shumë të dua.

 

Njëqind herë te mallkoj ty
njëmijë herë mallkoj vetën,
Për çdo ditë ishim n'krua
si s'e shuam një herë etjen...!

 

 

MALL
 
S’e di pse sonte
N’shpirt kam kaq mall
Perjashtë i ftoht akull
Brenda digjëm zjarr.
 
Para Kullës t’Ajfelit
Kujtimet me marrin për dore
Me kthejnë ne atdhe
Ne tokën arbërore.
 
Me qojne në vendlindje
Me kthejnë ne femijëri
Ne kohën e skamjës
- Por , plot dashuri.

Me shetisin maleve
Majeve te shpatit,
Sikur dikur zbathur
Rrugëve te fshatit .

Me shetisin dhiareve
Krojeve me uji bilur
Fushave t’vendlindjes
Tek vrapoja dikur.

Ah,te kish mundësi
Sonte , Kullën e Ajfelit
Do e kisha ndërruar
Me një lis t‘zabelit?!!!

 

 

 KUSH ËSHTË ELONA...

Unë quhem Elona
jam pesë vjeçare,
e lindur në Francë
por jam shqiptare.

Unë kam pak vjetë
por jam rritur si pip ,
i flas mirë tre gjuhë
Frangjish, gjermanish-shqip.

Po vijë para jush
dhe jam shumë krenare,
qe para shtëpisë në Francë
dalë në veshje kombetare!

P.S. Kjo voglushe (është mbesa ime) qe ja dha edhe
emrin përmbledhjës sime te parë me vjersha për femije.
 


ERDHËN HIJENAT...
(Rrënimit të lapdarit
të UCPMB-së në Preshevë)

Edhe një herë
hijenat erdhën,
jargë e ulurim
mbi shqiptarë derdhën.

Hienat e sojt
shkja - kaurr,
mllefin e vet derdhën
mbi lapidarin-gur.

Erdhën hijenat
si vampir-lugat,
herët tek ndahej
dita më natë.

Dhe shpejt ikën
në mes të zabelit,
se ato i frigohen
këngës së gjelit.

Erdhën hijenat
- si hajdut,
me vete morën lapidarin
ata harbut.

Kotë e hjeken lapidarin
që ishte një gur,
po emrat e heronjve
s'na i marrin kurr.

O kot e keni
ju oj hijena,
se emrat e tyre
(të skalitur)
në zemra i kena. 

 

 FJALA

Fjala nga gjuha rrëshqet
mjer ai që s'e kalon
nëpër zemer te vet.

Kur del nga goja
nuk kthehet pas,
qoftë e idhet
apo plot gas.

Kur fjala peshohet
dhe del me rend,
fjala zë vend.

Ka fjalë te kota 
qe sapo u hapët dera,
i merr me vete era.

Fjala - zemrën lendon
fjala - zëmrat sheron!

 

 PAMJE DIMERI

Natyra ka veshur
fustanin e bardhë,
drunjët jan stolisur
me kostumin kristal.

Stalagtitet zgjatën
- nën qatia ,
fëmijêt rrëshqasin
më saja e skija.

Dhe pse është ftoht
dhe nuk bën nxehtë,
- dimeri e ka
bukurinë e vet .
 KULLA - KALA
Kulla e JASHARAJVE
me themele prej guri,
mbi ty gjithmonë valoi
- kuq e zi FLAMURI.

Kulla e JASHARAVE
simbol i qendresës,
kulla e JASHARAVE
simbol i shpresës.

Kullë e JASHARAJVE
lumë qe t'ka vatani,
në ty u përkunden
Ademi,Hamza e Shabani.

Kullë e JASHARAJVE
lumë Shqiptaria qe t'ka,
dje ishe Kullë
- sot je KALA.
TAKIMI NA NGELI PENG...


(
Njė poet ,njė mik i mirė - na iku
humanisti,atdhetari - Adem Gjurgjeviku.)

Pse ike o vëlla i dashur
pa na thënë lamtumirë,
- ti shkove të Djellëza
në do ta kemi vështirë.

Kush do t'na fletas ëmël
më fjalët - sheqer,
mungesen tende o vëlla
do ta ndjejmë çdo herë.

Pikëllimin qe t'solli jeta
e mbajte për vete n'brendi,
për miqët rrezatove veç gëzim
gjithmon na fale veç dashuri.

Një plagë ma hape n'zemer
- në shpirt me le një brengë,
- pse ike o vëlla i dashur
- takimin na ngeli peng.

 
MBESA IME DIONA

Duket porsi kukullë
por është e vërtetë,
kuptohemi mes veti
-edhe pse nuk fletë.

Eja i them të gjyshi
ajo tërhiqet zvarr,
duke shkuar barkas
- sikur t'jet ushtar.

Gëzohet tek e përgdheli
- sikur një drenushë
kur e puthi ëmbël
- në faqe e gushë.

Diona e vogël
i ka veç nëntë muaj,
mesi pres t'merr kembët
që me të te luaj.

Por s'do ta kem lehtë
as unë e as Diona,
për dashurinë tonë
po gjelozon *Elona!

MIKUT ME KITARË

(Ismet Kadishanit)

Ishin kohë të vështira
- nën sundimin barbar,
kur e njoha djaloshin flokgjatë
- Ismet Kadishanin më kitarë.


Zërin e kitarës t'ia dëgjoi
edhe Tirana edhe Prishtina,
- tek luaje mbi telat e saj
në Skenderaj-buzë lumt Klina.


Atë që e kishin nis trimat me pushkë
- Dada Shotë e Azem Galica ,
Po e vazhdonit ju me shokë
pranë Shoqërisë Kulturo-artistike"Drenica".


Gurë i madh i kulturës 
n'themel te kësaj shoqërie ishe,
t'mbahet gjalle kultura kombetare
- te vetmin qellim e kishe.


Tingujt e kitarës tende
ishin plumba për armikun,
- inspirim,vullnet e forcë
për trimat - për mikun .


Dhe,tash kur mbi flokët tuaja
- ka filluar të bie dëborë ,
kurrë s'e trathtove artin
gjithmonë më kitarë n'dorë.


- Mos t'u kalbëshin gishtat
gitarës gjithmonë t'i shkoftë zani,
- jetofshë sa jetonë Shqiptaria
O mik, o vëlla - Ismet Kadishani 

 

ME VELLAUT NGA TIRANA

        ( Edip Dacit )

 

u takuam ne shesh

ne qender te Tiranes

me mikun Edip Daci

si dy vellezer te nje nanes.

 

u perqafuam vellazerisht

me zemren plot zjarr,

edh pse kurr sishim takuar

- kjo ishte hera e pare.

 

Ai me fliste per diktaturen

une per represionet e shkaut,

i hapem zemren njeri tjetrit

sikur vellau - vellaut.

 

Te etshem per bisede

flisnim me plote malle,

me behej se bashke me ne

gezohej edhe skenderbeu mbi kale.

 

Edipi ngeli n Tirane

per Kosove u nisa une

me gezimin ne zemre

me nje vella me shume,

 

 

TAKIMI NA NGELI PENG...

(Nje poet ,nje mik i mire - na iku

humanisti,atdhetari - Adem Gjurgjeviku.)

 

Pse ike o vëlla i dashur

pa na thënë lamtumirë,

- ti shkove të Djellëza

në do ta kemi vështirë.

 

Kush do t'na fletas ëmël

më fjalët - sheqer,

mungesen tende o vëlla

do ta ndjejmë çdo herë.

 

Pikëllimin qe t'solli jeta

e mbajte për vete n'brendi,

për miqët rrezatove veç gëzim

gjithmon na fale veç dashuri.

 

Një plagë ma hape n'zemer

- në shpirt me le një brengë,

- pse ike o vëlla i dashur

- takimin na ngeli peng.

 

VALET...

 

Valet e jetes

Si valet e detit,

Here vijne te qeta

Here si te termetit.

 

Here t'nxjerrin n'breg

Here t'marrin me veti,

- here thua shpetova

- here erdhe kjameti !